Seinän maalausidea sai lähtönsä kun pojan huoneen remontista jäi yli sinistä ja vihreää maalia ja mietin voisiko niitä käyttää hyödyksi. Tyttö toivoi yllätys yllätys prinsessa huonetta, joten seinätarrojen teema oli helppo valita. Joululahjoiksi tulleet playmobil linna plus muut löysivät vahingossa sopivat pakkansa maisemassa. ikean lipastojen kuluneet laatikot on tuunattu dc-fixilla. Seinän pilvet taas on ihan tulostinpaperia, jotka kiinni sinitarralla.
Tytön 5-wee synttärikoriste pääsi jatkokäyttöön huoneessaan. Maalatutut styroxpallot hammastikuilla kinni toisissaan ja hamahelmirusetti. Ruukkuun liimattu kankaspaloja.
Kukkanauha ja valosarja yhdistetty. Pistorasia katonrajassa kertoo talon historiasta, joka on ennen toiminut kauppana ja kirjastona. Verhokangas on eurokankaasta.
Kehuja tai kysymyksiä albumin tekijälle